Има ли "зимен сън" при хората и защо?

Влез през Facebook
Вход | Регистрация




 
Съвети

В прехода от есента към зимата, природата се готви да заспи зимен сън. Стане ли студено навън, все по-трудно се измъкваме сутрин изпод топлите си завивки. В офиса пък, работата ни изобщо не спори така както през пролетта. Е, това е съвсем нормално! Тялото ни също е изпаднало в летаргия и се нуждае от повече храна и сън, за да „презареди батериите“. Ето защо зимните сутрини са най-тежките.

Друга причина, ранното ставане да ни се струва като истински кошмар през студените месеци е, по-слабата дневна светлина и смяната на времето. Организмът ни е устроен така, че да усеща желание за сън, когато навън е мрачно.

Според британски учени пък, връщането на часовниците преди зимата е не само главен виновник за трудното ни събуждане, но и опасно за здравето ни. По-ранното стъмване лишава хората от движение и спира дейностите на открито. Те са категорични, че ако оставим лятното часово време, ще се движим повече, ще повишим нивото на витамин Д в кръвта си и по този начин ще си набавяме нужната енергия. А сутрин ще ставаме по-свежи и готови за работа.

Е, за съжаление сме безсилни да се борим срещу природата, нито можем да игнорираме смяната на времето, освен ако не убедим шефа си да направи същото! Но за сметка на това е добре да се заредим с двойна доза сутрешно кафе за добро настроение и най-важното – обилна, протеинова закуска. Не забравяйте, че усмивката се събужда със сито коремче!
 


 

Коментари към "Има ли "зимен сън" при хората и защо?":
 
Copyright © 2010 BEU All rights reserved. | Colocation @ Sofia Data Center RSS BEU.bg